Homazh në Lozanë për 17 vjetorin e Lumturimit të Nënë Terezës

Këtë 19 tetor, u mbushën plot 17 vite nga lumturimi i Nënë Terezës, një datë historike për të gjithë shqiptarët.

Me këtë rast, Ambasada e RSH në Bernë organizoi ditën e djeshme një ceremoni homazhesh tek busti i Shenjtores sonë, në Lozanë.

Morën pjesë jo vetëm ata që kanë bërë të mundur ngritjen e këtij busti, por edhe qytetarë  nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevës.

Ambasada falenderon gjithë pjesëmarrësit, që ndonëse nga treva të ndryshme dhe distanca të largëta gjeografike, u bënë bashkë rreth kësaj figure madhështore, një prej simboleve tona kombëtare që na dëshmon se sa i madh dhe njeridashës është shpirti njerëzor shqiptar.

  

Adresa

Ambasada Shqiptare
Pourtalesstrasse 45 A,
CH-3074 Muri bei, Bern

Tel / Fax

Tel. +41319526010
Fax +4131 9526012
Nr. i emergjences: +41774099729

E-MAIL

embassy.bern@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00