Articles

Takim me komunitetin shqiptaro-amerikan në shtetin e Indianës.

Albanian

Gjatë një vizite në shtetin e Indianës, Ambasadorja Faber zhvilloi mjë takim me komunitetin shqiptar që jeton dhe punon në Indianapolis dhe Bloomington. Gjatë takimit, Ambasadorja prezantoi punën e Ambasadës Shqiptare në zhvillimin e lidhjeve me komunitetin shqiptar në Shtetet e Bashkuara. Ajo theksoi se ky bashkëpunim në të gjithë Shtetet e Bashkuara është zhvilluar kryesisht në tre drejtime:

Takim në Kelley School of Business

Albanian

Një dritare e hapur bashkëpunimi mes Kelley School of Business dhe Universitetit të Tiranës
Në kuadër të vizitës dy ditore në Indianapolis dhe Bloomington të shtetit të Indianës, ambasadorja Faber vizitoi Universitetin e Indianës (UI), një nga universitetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara (52 mijë student) dhe më të vjetra, krijuar ne vitin 1820. Ky univerisitet ka nxjerrë 9 laureantë të Çmimeve Nobël dhe mban renditjen e dhjetë më të mirëve në botë në disa fusha.

Qeveria shqiptare shpalli 13 shkurtin ditë zie kombëtare

Albanian

Qeveria shqiptare shpalli 13 shkurtin ditë zie kombëtare në kujtim të atyre që humbën jetën në tërmetin shkatërrues në Turkiye.
Zemrat dhe mendimet tona janë me Qeverinë dhe popullin e Turqisë në këto ditë të vështira.

Takim me drejtuesin e fondacionit të Fundjavë Ndryshe z. Arbër Hajdari.

Albanian

Ambasadorja Faber zhvilloi një takim me drejtuesin e fondacionit të Fundjavë Ndryshe z.

Takim me deputetët e Kuvendit të RSH

Albanian

Ishte kënaqësi të prisnim sot në Ambasadë delegacionin nga Kuvendi i Shqipërisëqë vizitoi këtë javë Uashingtonin, në kuadër të Mëngjesit të Lutjeve.

Aktivitet me ACEBA

Albanian

Në vijim të Dialogut Strategjik ndërmjet Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të zhvilluar në tetor 2022 në Uashington DC, ambasadorja Floreta Faber së bashku me zv/Ndihmës Sekretarin e Shtetit Gabriel Escobar ishin të ftuar për të prezantuar në takimin (hibrid) të organizuar nga ACEBA. Në këtë takim me kompani të spikatura amerikane të interesuara mbi mundësitë e investimeve në Shqipëri, u prezantuan potencialet në sektorin e energjisë, mbrojtjes, mbrojtjes kibernetikë, turizëm, teknologji informacioni, por jo vetëm.

Si Sot Në Histori

Albanian

Takimi prezantues në DASH i Përfaqësuesit të parë diplomatik të Shqipërisë në SHBA, z.Faik Konica dhe Sekretarit të Shtetit Frank Kellogg.
Ata janë nënshkruesit e traktateve të para ndërmjet dy shteteve. Konkretisht Traktati i Arbitrimit dhe Traktati i Pajtimit midis SHBA dhe Republikës së Parë Shqiptare nënshkruar në Uashington më 22.10.1928 .

Takim me kongresmenin Scott Peters

Albanian

Ambasadorja Faber ishte e nderuar të mirëpriste në Ambasadë Kongresmenin

Si Sot Në Histori

Albanian

Në këto foto, degët e Federatës Pan Shqiptare të Amerikës “VATRA” në Jamestown, Philadelphia, Atlantic City dhe Albany.
Mirënjohës Vatrës për mbi një shekull kontribute në momentet kritike për kombin tonë si dhe rolin e tyre në forcimin e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA.
Foto të marra nga gazeta diaspora shqiptare.

Festimet e 110 vjetorit të pavarësisë, në Nju Jork.

Albanian

Krenari valëvitja e Flamurit në zemër të Manhatanit, Nju Jork.
Me rastin e 110 vjetorit të pavarësisë, në një nga zonat më të rëndësishme të Manhatanit, u zhvillua ceremonia e ngritjes së Flamurit. Një ceremoni mbresëlënëse e organizuar nën kujdesin dhe me pjesëmarrjen e Kryetarit të Bashkisë së Nju Jorkut Eric Adams dhe organizatës VATRA.

Pages

Adresa

Ambasada ne Uashington
2100 S Street, NW
Washington DC 20008

Tel / Fax

Tel.: +1-202-223 4942
Fax: +1-202-628 7342
Numri i emergjencës: +1 347 241 4434

E-MAIL

embassy.washington@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 15:00