Kujtohet 549-vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Me rastin e 549-vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti,më 17 janar 2017, Ambasadori Arian Spasse dhe Konsulli i Nderit Avni Hafuzi vendosën kurora me lule në Szkander bég tér (Sheshi Skenderbej) të qytetit Eger. Në fjalët e tyre, Konsulli i Nderit kujtoi lidhjet historike mes dy popujve, lektorja Etleva Lala foli për simbolikën që mbart figura e Skënderbeut, ndërsa Ambasadori Spasse e cilësoi atë si një figurë që bashkon shqiptarët dhe si simbol të miqësisë shqiptaro-hungareze. Në ceremoninë përkujtimore ishin të pranishëm pjestarë të komunitetit shqiptar me banim në Hungari e me origjinë nga të gjitha trojet e banuara nga shqiptarët.

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte: 8:30-17:00
E premte: 8:30-14:30

Shërbimi konsullor
E hënë - E premte: 10:00-12:00