Takim i Presidentit Meta në Ambasadë me miq Shqiptarë, Hungarezë si edhe perfaqësuses të Trupit Diplomatik

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta, zhvilloi një vizitë zyrtare në Hungari në datat 19-21 qershor 2018. Gjatë vizitës ai u prit nga homologu i tij hungarez, Z. János Áder, nga Kryetari i Parlamentit, Z. László Kövér dhe nga Kryeministri Viktor Orbán. Bisedimet mes tyre u perqendruan në marrëdhëniet dypalëshe, marrëdhëniet me Bashkimin Evropian dhe situatën në rajon. Presidenti Meta u shprehu mirënjohjen autoriteteve hungareze për mbështetjen e vazhdueshme në rrugëtimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian, si dhe ndau me ta të njëjtin mendim se marrëdhëniet dypalësh kanë nevojë për më shumë substancë, sidomos në aspektin e bashkëpunimit ekonomik. Presidenti Meta u takua në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Budapest me komunitetin shqiptar, miq hungarezë si edhe perfaqësues të Trupit Diplomatik.

Adresa

Ambasada Shqiptare
Budapest 1062;
Andrassy ut 132; 2/3, Hungary

Tel / Fax

Tel: +3613361098
Fax. +3613361098
Numri i emergjencave +36 30 201 3676

E-MAIL

embassy.budapest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E enjte: 8:30-17:00
E premte: 8:30-14:30

Shërbimi konsullor
E hënë - E premte: 10:00-12:00