Articles

Berlin, Xhaçka takon homologun Kuleba: Ukraina dhe Ballkani Perëndimor meritojnë një perspektivë të qartë evropiane

Albanian
14 maj 2022
 
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba. 
 
Ministrja Xhaçka dhe Ministri Kuleba ndanë të njëjtin mendim se Ukraina dhe Ballkani Perëndimor meritojnë një perspektivë të qartë Evropiane.
 

Konferenca e Donatorëve për Ukrainën, Shqipëria kontribuon me 1 milion euro

Albanian
5 Maj 2022
 
Kryeministri Edi Rama iu adresua Konferencës së Donatorëve për Ukrainën në sesionin e posaçëm, ku kryetarët e shteteve dhe qeverive u bënë pjesë e mbështetjes për Ukrainës përmes kontributit dhe angazhimit të shteteve përkatëse.
 

Njoftim!

Albanian
Ambasada e RSH në Varshavë, informon se, dita e hënë 21 mars 2022 dhe dita e martë 22 mars 2022 janë ditë pushimi.

Njoftim!

Albanian

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme është duke ndjekur me kujdes zhvillimet pranë kufirit ukrainas. Duke marrë parasysh rrezikun e besueshëm të përshkallëzimit të situatës, MEPJ këshillon të mos udhëtohet drejt Ukrainës. Gjithashtu, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme i bën thirrje shtetasve shqiptarë që të largohen nga Ukraina sa

Konferenca në Varshavë, Zv/Ministrja Fino: Shqipëria mbështet nismat që ndihmojnë luftën kundër antisemitizmit

Albanian

Në datat 7-8 shkurt 2022 në Varshavë, Polonia, si Kryesuese e Radhës e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE), në bashkëpunim me Zyrën e OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (ODIHR), organizuan Konferencën për Luftën kundër Antisemitizmit në rajonin e OSBE-së.

Informacion mbi kontaktet e Ambasadës

Albanian

Zhvillohet ceremonia e dorëzimit të çertifikatës “Ambasador i Kombit” z. Rigels Halili

Albanian

Më 28 dhjetor 2021, Ambasadorja, znj. Shpresa Kureta organizoi një ceremoni, në ambjentet e Ambasadës për dorëzimin e çertifikatës “Ambasador i Kombit” akorduar z. Rigels Halili, Pedagog në Universitetin e Varshavës dhe Torun-it nga Kryeministri i Republikës së Shqipërisë Sh.T. Z. Edi Rama, për merita të shquara në promovimin e Shqipërisë, si dhe ruajtjes dhe zhvillimit të gjuhës, kulturës dhe traditës shqiptare. Gjatë fjalës së saj, Ambasadorja znj. Shpresa Kureta, vlerësoi arritjet e z.

Mesazh i Ambasadores znj. Shpresa Kureta me rastin e 109-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë

Albanian
Të dashur bashkëatdhetarë, miq dhe dashamirës të Shqipërisë që jetoni në Poloni, Estoni, Letoni, Lituani dhe në Ukrainë,

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Ul. .Altowa 1, 02-386
Warszawa,Poland

Tel / Fax

Tel.: +48 22 824 14 27
Fax.:+48 22 824 14 26
Raste urgjente: +48 501194910

E-MAIL


ambasada@albania.waw.pl
embassy.warsaw@mfa.gov.al

'

Orari zyrtar

E hënë- E enjte
08:30 - 17:00
E premte
08:30 - 14:30