Dita e përkujtimit të Holokaust-it në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme

  Kjo është një ditë për të nderuar miliona viktima të pafajshme dhe për të kujtuar me krenari mbrojtjen e hebrenjve nga shqiptarët e të të gjitha besimeve.     Por mbi të gjitha kjo është një ditë për të përqendruar përpjekjet dhe energjitë tona kund

 

Shqipëria, avokatja e padiskutueshme e Kosovës

18 Tetor 2021 - Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, priti në Tiranë Zëvendëskryeministren e Republikës së Kosovës, njëkohësisht Ministren e Jashtme, Donika Gërvalla.  Gjatë takimit, Ministrja Xhaçka u shpreh se Shqipëria do vazhdojë të ngrejë zërin për

 

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe Ministrja e Mbretërisë së Bashkuar për Evropën, Wendy Morton angazhohen për zgjerimin e Këshillit të Bashkëpunimit dhe Partneritetit

11 Tetor 2021 - Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me Ministren e Mbretërisë së Bashkuar për Evropën, Wendy Morton. Në fokus të diskutimeve ishte fuqizimi i bashkëpunimit dypalësh me fokus në marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare, si dhe dakord

 

Forumi “Tirana Connectivity”, Xhaçka: Ballkani i hapur, mënyra e vetme që rajoni të njohë zhvillim

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në edicionin e 7-të të ‘Tirana Connectivity Forum’, ku theksoi se potenciali që paraqet Ballkani i Hapur, është një nga avantazhet më të mëdha që rajoni mund të ofrojë. Sipas saj, Shqipëria dhe Ballkani Perën

 

Adresa

Ambasada Shqiptare
Str.Duiliu Zamfirescu no.7,
Sector1 , Bucuresti

Tel / Fax

Tel.: +40212119829
Fax.: +40212108039
Numri i emergjences: +40 733368444

E-MAIL

embassy.bucharest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00