Articles

Ministri Cakaj takon Grlić-Radman: Shqipëria i ka përmbushur kushtet. Presidenca kroate e vendosur për hapjen e negociatave

Albanian

Gjatë qëndrimit në Gjermani, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një takim me Ministrin e Jashtëm të Kroacisë, Gordan Grlić-Radman.
Tema kryesore e diskutimit të takimit ishte nisja e procesit të bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Shqipërinë, gjatë Presidencës Kroate.
Cakaj në një postim në Facebook sa i përket takimit, bëri me dije se gjatë mandatit të saj, Presidenca Kroate po synon hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ministri Cakaj në darkën e Sekretarit Amerikan të Shtetit/ Miratohet Deklarata e Përbashkët mbi krijimin e Aleancës

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, mori pjesë në darkën e organizuar nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Michael Pompeo që u zhvillua në Uashington në datën 5 shkurt, në Departamentin Amerikan të Shtetit.
Në këtë darkë, Sekretari i Shtetit të SHBA-ve, mirëpriti një numër shefash të diplomacisë dhe zyrtarë të lartë të vendeve të ndryshme të botës, për t’iu bashkuar nismës së SHBA-ve për krijimin e Aleancës Ndërkombëtare për Avancimin e Lirive Fetare.

Ministri Cakaj për metodologjinë e re të zgjerimit: Shqipëria e gatshme

Albanian

Nëpërmjet një statusi në facebook, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, është shprehur mbi vendimin e Komisionit të Bashkimit Evropian për miratimin e metodologjisë së re të procesit të anëtarësimit në BE.
“Ne mirëpresim metodologjinë e re të përpiluar nga Bashkimi Evropian për vazhdimin e procesit të zgjerimit në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria është e gatshme të vazhdojë reformat përmbajtësore e transformimin rrënjësor në përputhje me parimet e metodologjisë së re dhe pret çeljen e bisedimeve për anëtarësim brenda 2020” – shkruan Kryediplomati Cakaj.

Inagurohet ekspozita “Shqipëria dhe shpëtimi i hebrenjve nga persekutimi dhe Holokausti” në kuadër të Konferencës “Mbi Luftën kundër Antisemitizmit në rajonin e OSBE-së”

Albanian

Në kuadër të Konferencës të nivelit të lartë “Mbi Luftën kundër Antisemitizmit në rajonin e OSBE-së”, e cila shënon aktivitetin e parë të këtij lloji të Kryesisë Shqiptare, u inagurua edhe ekspozita “Shqipëria dhe shpëtimi i hebrenjve nga persekutimi dhe Holokausti” me pjesëmarrjen e Ministrit në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, delegacioneve zyrtare nga vendet pjesëmarrëse të OSBE-së, përfaqësuesve të organizatave ndërkombëtare dhe shoqërisë civile, etj.

Ministri Cakaj: Metodologjia e re e negociimit, pritet t’i hapë rrugë çeljes së negociatave

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti sot në Tiranë Presidentin e Këshillit Evropian, z.Charles Michel.
“Raporti i ri i Komisionit për progresin e Shqipërisë dhe miratimi i metodologjisë së re të negociimit pritet t’i hapin rrugën çeljes së bisedimeve për anëtarësim në BE gjatë këtij viti.”- u shpreh Cakaj në postimin e tij në Facebook, lidhur me takimin e zhvilluar.
Gjithashtu, Cakaj siguroi se puna intensive për të shndërruar vlerësimin teknik të Komisionit, në vullnet politik të Këshillit për të nisur procesin e anëtarësimit në BE, vijon.

Rumania Solidare me Popullin Shqiptar

Albanian

Solidariteti me popullin Shqiptar vazhdon në Rumani...Krahas institucioneve, Kishës Ortodokse, Sportit e Mediave, kësaj here ishte muzika e arti që iu bashkuan fushatës sonë sensibilizuese. E kush mund ta bënte më mirë këtë se Atasheu Kulturor pranë Ambasadës dhe njëkohësisht soprano e mirënjohur Arlinda Morava. Mirënjohje dhe falënderim pafund Zotit Dan Tudorache, Kryetar i Bashkisë së Sektor 1 të Bukureshtit, i cili është solidarizuar që në momentet e para pas Tërmetit të datës 26 nëntor si një mik i vërtetë në ditë të vështira.
Dhjetor 2019

Ministri Cakaj: Rrisim numrin e të rinjve në shërbimin diplomatik

Albanian

Specialistë të rinj, nëpërmjet rekrutimit të Departamentit të Administratës Publike, i janë bashkuar diplomacisë shqiptare. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, në një postim në profilin e tij në Facebook.
Plotësimi i kuadrit diplomatik është pjesë e strategjisë së Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme për të krijuar hapësirë më
të madhe angazhimi për një gjeneratë ekselente dhe për të siguruar një profesionalizëm më të lartë në diplomacinë shqiptare.

Shqipëria merr zyrtarisht Kryesimin e OSBE, Cakaj: Të gatshëm për çdo sfidë

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, në një reagim në profilin e tij në Facebook, bëri të ditur se sot në Këshillin e Përhershëm, pas një pune të pakursyer përgatitore dhe një bashkëpunimi të shkëlqyer në kuadër të Trojkës, Sllovakia i dorëzoi zyrtarisht Kryesinë e OSBE-së Shqipërisë.
Ky moment, sipas Kryediplomatit Cakaj, shënon suksesin më të madh në historinë e diplomacisë shumëpalëshe të Shqipërisë, pas anëtarësimit në NATO.

Ministri Cakaj me Ministrat e Jashtëm të BE: Dinamikë e re politike për hapjen e negociatave

Albanian

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mori pjesë në mëngjesin e punës në Bruksel me pjesëmarrjen e të gjithë Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian.
Takimi u fokusua kryesisht në hapat që duhet të ndërmerren për të mundësuar çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Rumania Solidare me popullin Shqiptar

Albanian

Në vijim të solidaritetit mbresëlënës të popullit Rumun dhe institucioneve rumune, sot "Kisha e Shqiptarëve" në Bukuresht, së bashku me 24 mijë kisha ortodokse në të gjithë vendin, iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së Ambasadës sonë në fushatën sensibilizuese në ndihmë të popullit Shqiptar në këto momente të vështira pas tërmetit shkatërrues të 26 Nëntorit 2019. Në meshën e organizuar sot, lutjeve për Shqipërine të At Vasile Ioana, iu bashkuan me qindra besimtarë rumun, studentë dhe përfaqësues të Komunitetit Shqiptar të Bukureshtit.
15 Dhjetor 2019

Pages

Adresa

Ambasada Shqiptare
Str.Duiliu Zamfirescu no.7,
Sector1 , Bucuresti

Tel / Fax

Tel.: +40212119829
Fax.: +40212108039
Numri i emergjences: +40 733368444

E-MAIL

embassy.bucharest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00