Cakaj takohet me zyrtarët më të lartë maltez: Malta mbështet Shqipërinë për Këshillin e Sigurimit

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, përfundoi vizitën e tij zyrtare në Maltë me një varg takimesh të zhvilluara, duke përfshirë takimin me Anëtarin e Parlamentit të Maltës e Koordinatorin me Zyrën e Kryeministrit, Glenn Bedingfield, me Ministrin pranë zyrës së Kryeministrit, Carmelo Abela, si dhe me Kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit të Maltës, Anġlu Farrugia.
Në një reagim në facebook, Kryediplomati Cakaj shprehu mirënjohjen e tij ndaj Maltës për mbështetjen dhënë Shqipërisë për çeljen e bisedimeve për anëtarësim në BE dhe përpjekjen për të marrë ulësen në Këshillin e Sigurimit 2022-2023.
Gjithashtu, Cakaj shprehu gatishmërinë e përkushtimin për të lidhur së shpejti një sërë marrëveshjesh dypalëshe, për të forcuar bashkëpunimin në rrafshin e kulturës, diplomacisë dhe ekonomisë, mes Shqipërisë dhe Maltës.
14/10/2020

Adresa

Ambasada Shqiptare
Str.Duiliu Zamfirescu no.7,
Sector1 , Bucuresti

Tel / Fax

Tel.: +40212119829
Fax.: +40212108039
Numri i emergjences: +40 733368444

E-MAIL

embassy.bucharest@mfa.gov.al

Orari zyrtar

E hënë- E premte
09:00 - 17:00